Opracowanie: Justyna Szczanowicz

Justyna uświadomiła mi coś, czego nie potrafiłam nazwać - CSR, czyli Społeczna Odpowiedzialność Biznesu.Zrobiłyśmy ewaluację firmy:))

Jeśli, tak jak mi - bliski jest temat Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, proszę napiszcie do Justyny- ona jest ekspertem w tej dziedzinie i odpowie na każde Wasze pytanie

fundacjaos@gmail.com
 


SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ NASZEGO BIZNESU

 


 


Wszystkie ekoubranka szyjemy w Polsce (Rudzica, okolice Bielska - Białej, woj. śląskie). Przestrzegamy Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (z ang. CSR). Co to? To koncepcja/sposób zarządzania przedsiębiorstwem/organizacją w sposób uwzględniający potrzeby interesariuszy, czyli wszystkich grup społecznych, na które mamy wpływ pośrednio lub bezpośrednio. Obszary, o których piszę to np.: prawa człowieka, prawa pracownicze, społeczność lokalna czy środowisko, rozwój państwa, bezpieczeństwo.

 


 

Poziom I – Nasz stosunek do obowiązującego prawa

 


Ekoubranka są przedsiębiorstwem, które powstało 3 lata temu, jak większości nowych firm z sektora MŚP finansowo nie było nam łatwo podołać kosztom związanym z prowadzeniem działalności w Polsce. Jednak staramy się ze wszystkich sił, aby być w linii z prawem, szczególnie z uwagi na zasady uczciwej konkurencji. Obecnie jesteśmy pod opieką Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości.

 


 

Poziom II – Nasza działalność w stosunku do zrównoważonego rozwoju oraz do grup społecznych, na które oddziałujemy

 

W trosce o środowisko i zrównoważony rozwój dokładamy wszelkich starań, aby w trakcie naszej działalności minimalizować zużycie zasobów naturalnych, a także minimalizować produkcję odpadów

 


 


 1. EFEKTYWNA GOSPODARKA ODPADAMI:
 • Nie produkujemy zbędnych odpadów – dokonując wykrojów materiałów zawsze staramy się czynić to w taki sposób, aby powstawało jak najmniej odpadów. Większe skrawki materiału przekazujemy na akcję „Uszyj jasia”, mniejsze ścinki - oddajemy do przedszkola, gdzie dzieci wykorzystują je do prac plastycznych.
 • Segregujemy śmieci

 1. ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ - W naszej pracowni zamontowane są wyłącznie żarówki LEDoraz silniki energooszczędne

 1. WYDŁUŻONY CYKL ŻYCIA PRODUKTÓW(Long life cycleproducts) – Co to oznacza? „Sieciówki” i koncerny (od ubrań po żarówki), produkują wg "Oby się jak najszybciej klientowi zepsuło, to przyjdzie i kupi nowe". Ekoubranka wychodzą naprzeciw i przeciwstawiają się globalizacji oraz bezpodstawnej konsumpcji dążąc do tego, by ubranka służyły jak najdłużej. Na nasze produkty dajemy wieloletnią gwarancję. Korzystamy z najnowszych (i bardzo rygorystycznych) technologii, np. pokrywamy bawełnę warstwą silikonu, by była jeszcze bardziej miękka i plamoodporna, laminujemy tkaniny, by łatki na kolanach nie przecierały się. W testach laboratoryjnych, przy 10 tys. prób tarcia, tkaniny PUL (laminowane) uzyskały najwyższą ocenę. Staramy się, by ubranka rosły z dzieckiem, dlatego wymyślamy wykroje, które temu służą: szerokie ściągacze, sukienko-tuniki, trójstopniowa regulacja zapięć. Naszym celem jest, by - jak za dawnych czasów ubranka mogły być przekazywane z „dziecka na dziecko”. Ponadto, w swojej ofercie posiadamy produkt (przedłużacz do body), który pasuje do body wielu marek, dzięki czemu dziecko może je nosić dużo dłużej niż zakłada to producent.

 

W trosce o dobre relacje z interesariuszami, staramy się nadzorować czynniki, które mogą mieć znaczenie dla osób, instytucji i firm, z którymi współpracujemy i które pozostają pod wpływem naszej działalności.

 

Klienci/Odbiorcy

 


 1. BEZPIECZEŃSTWO - Wszystkie rzeczy produkowane są z materiałów pochodzących z pewnych źródeł, a ich pochodzenie jest udokumentowane Certyfikatami Pochodzenia. Obrączki zatrzasków i nap nie zawierają niklu, w produkcji używana jest 100% bawełna (wyjątkiem są ubrania ocieplane, które mają 10% poliestru, oraz legginsy i czapki – dzięki domieszce 4% elastanu rzeczy łatwiej dopasowują się do budowy dziecka). Do ubranek wszywane są certyfikowane odblaski. Nowością na skalę światową są bezpieczne szaliki. Syn właścicielki firmy bawił się swoim szalikiem – ciągnąc go za dwa końce i prowokując niebezpieczne sytuacje. Tak powstał pomysł na wszywanie ociepliny, dzięki niej było dziecku ciepło pod szyją oraz trójstopniowej regulacji, tak, aby to rodzic mógł sam decydować o stopniu zapięcia szalika). Szalik jest wygodny w użyciu - nie trzeba go zakładać przez główkę dziecka.
Więcej w części „Dostawcy i partnerzy biznesowi”

 1. JAKOŚĆ–Hasło „Long life Cycle Products” zobowiązuje nas do wysokiej jakości naszych produktów. Ubrania z dłuższym terminem ważności, nie mogą być zrobione z „byle czego”. Dlatego, na sobie i swoich dzieciach testujemy. Sporo materiałów nie zdaje egzaminu. I szukamy dalej, naciągamy, pierzemy w wysokich temperaturach. Udało nam się znaleźć najlepszą dzianinę (kraj pochodzenia: Polska), najlepsze ściągacze (Polska), bezniklowe zatrzaski (Niemcy) i najlepszą bawełnę na łatki (USA). Dlaczego USA? Ponieważ w Stanach konsumenci korzystają z suszarek bębnowych, jak wiemy urządzenia te powodują niszczenie włókien materiału. Amerykanie starają się, by ich tkaniny przetrwały wielokrotne suszenie w bardzo wysokiej temperaturze, dlatego mają lepszą jakość materiałów bawełnianych (bo dzianiny najlepsze mamy - my –Polacy:)) Każdy z produktów z jakimi pracujemy ma przynajmniej jeden z certyfikatów wymienionych w części „Dostawcy i partnerzy biznesowi”.

 1. KOMFORT- Mamy świadomość, że żadne certyfikaty nie pomogą jeślidziecko nie będzie chciało ubierać danej rzeczy, bo np. jest noworodkiem, który styka się z całą gamą bodźców, a materiał go drapie, niemowlakiem z problemami skórnymi czy rozbrykanym dwulatkiem, z masą pomysłów. Ubranie nie może krępować ruchów ani przeszkadzać w odkrywaniu świata.

 1. JAK NAJMNIEJ CHEMII - Polecamy rodzicom wybieranie jasnych ubrań, ponieważ każdy kolor to dodatkowe pigmenty, dobrze więc jest je ograniczać. Dlatego, charakterystyczne dla ekoubranek jest "kolorowanie" szarej dresówki. Dodajemy szarym ubraniom zadziorności, dzieci uwielbiają spodnie np. z motywem ich ulubionych samochodów czy słodkimi sówkami, wybór łatek jest bardzo duży (pełna oferta dostępnych materiałów: http://ekoubranka.pl/pl/105-materialy).

 1. EKONOMIA - Czym jest eko w naszym pojęciu? To ekonomia, która objawia się w dopracowanych i autorskich wykrojach. Najmłodsi czują się swobodnie w ubrankach, a rodzice nie muszą się martwić, że dziecko podskoczy o dwa rozmiary i ubranko nie będzie już pasować.

 

Społeczność lokalna

 


HAŁAS –Napownica pneumatyczna, którą nabijamy zatrzaski jest zamontowana do kompresora. Urządzenie to włącza się co 5-7 minut wytwarzając hałas o wysokości 94 decybeli. Nie otrzymaliśmy zgłoszenia o tym, aby hałas ten był dokuczliwy dla otoczenia, jednak przyjęliśmy zasadę, że maszyna nie pracuje w godzinach od21:00 do 7:00, aby jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko zakłócania komfortu życia społeczności lokalnej.

 

Konkurencja

 


ZASADA UCZCIWEJ KONKURENCJI – Przywiązujemy szczególną wagę do respektowania praw autorskich do wzorów i projektów. Szanujemy wzory naszej konkurencji, pozostając tym samym wierni własnym wykrojom i wzorom.

 

Pracownicy

 

Nie dotyczy

    

Poziom III –dodatkowe działania na rzecz poprawy szeroko rozumianego dobrobytu społecznego i zrównoważonego rozwoju.

  1. „USZYJ JASIA”– jesteśmy organizatorami akcji mającej na celu angażowanie społeczności do szycia poszewek na „jaśki” dla różnych placówek, w których przebywają dzieci, takie jak: szpitale, domy dziecka, rodzinne domy dziecka i placówki opiekuńczo – wychowawczych. Uszyliśmy już prawie 10000 jaśków dla 80 różnych miejsc.


 1. DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ – na naszym blogu udostępniamy post instruktażowy jak samem uszyć przedłużacz do body http://ekoubranka.blogspot.com/2013/05/jak-samemu-uszyc-przeduzacz-do-body.html

 1. BEZPIECZEŃSTWO NA DROGACH - Jesteśmy dumni, że jako pierwsi na rynku wprowadziliśmy element odblasku na codziennych, ubrankach dzieci, wierzymy, że dzięki temu nasze dzieci są bezpieczniejsze na drogach.

  

Otwartość na dialog z interesariuszami

 Jesteśmy otwarci na dialog z grupami, pozostającymi pod wpływem naszej działalności. Zależy nam na dobrej współpracy z partnerami biznesowymi i klientami orazna pozytywnych relacjachze społecznością lokalną. Staramy się nadzorować obszary, które mogą oddziaływać na naszych interesariuszy, jednak zachęcamy do kontaktu wszystkich, którzy chcieliby się podzielić z nami tym, w jaki sposób działalność naszej firmy na nich wpływa.Zapraszamy do przedstawiania propozycji, w jaki sposób moglibyśmy jeszcze lepiej odpowiadać na Państwa potrzeby.
Maile prosimy kierować na adres: ekoubranka@gmail.com

 

Dobierając dostawców i partnerów biznesowych zwracamy uwagę na ich stosunek do zrównoważonego rozwoju i interesariuszy

 


Dokonując wyboru naszych dostawców i partnerów biznesowych zwracamy uwagę na ich odpowiedzialność społeczną, staramy się współpracować z firmami, które dbają o środowisko i bezpieczeństwo swoich produktów.
Certyfikaty naszych dostawców:

 


 

Ewaluację przeprowadzono przy współpracy z Fundacją Odpowiedzialności Społecznej

 

 

fundacjaos@gmail.com

 Jak ktoś dotrwał do końca, to trzy słowa jeszcze ode mnie: 
WARTO BYĆ SOBĄ:))